Piotr Paszkowski

Piotr Paszkowski

środa, 13 kwiecień 2016 23:18

Warszawa chrześcijańska

     Warszawa, pomimo licznych miejsc kultu innych wyznań, jednoznacznie kojarzy się z chrześcijaństwem, ściślej z katolicyzmem. Już pierwszy dokument dotyczący Warszawy jest symboliczny - to wzmianka o procesie polsko-krzyżackim mającym miejsce najprawdopodobniej w kościele św. Jana oraz domu wójta Bartłomieja.

piątek, 11 marzec 2016 22:25

Domy, drzewa i ludzie

Sady Żoliborskie to unikalne pod względem urbanistycznym warszawskie osiedle. Zaprojektowane przez prof. Halinę Skibniewską przyciągało w PRL-u zagraniczne wycieczki zwiedzające stolicę. Wykorzystując ówczesne tereny ogródków działkowych i sadów stworzono na żoliborskiej mapie nowe blokowiska z dojrzałymi zieleńcami.

środa, 03 luty 2016 15:16

Ruch jak na Bielińskiej

Dzisiejszy bieg Marszałkowskiej został wyznaczony już w XVIII w. przez Franciszka Bielińskiego. A w zasadzie przez geograficzne położenie dwóch „części” prywatnego miasteczka Bielino. Ale nie tylko swój bieg zawdzięcza Marszałkowska Bielińskiemu.

piątek, 11 grudzień 2015 00:26

Centralny

Znają go nie tylko warszawiacy. Ostatnio zasłaniają go na zmianę jurorzy ogłupiających programów mierzących ludzkie talenty i modelki prezentujące najnowsze kolekcje ubrań. Opus magnum Arseniusza Romanowicza stoi w Śródmieściu już 40 lat.

środa, 11 listopad 2015 10:52

Równa apostołom

Prawosławna cerkiew w stylu bizantyńsko-ruskim w mieście, które jest stolicą kraju, gdzie katolicyzm jest przeważający, zawsze będzie budzić zainteresowanie. Szczególnie, jeśli stoi w niedalekim sąsiedztwie katedry diecezji warszawsko-praskiej.

środa, 07 październik 2015 18:12

Warszawski Nepomuk

Stołeczna figura św. Jana Nepomucena przetrwała zabory, dwie wojny światowe i komunizm. Stoi przy Senatorskiej nieprzerwanie od 1733 r., choć jej otoczenie bardzo się przez ten czas zmieniło.

środa, 09 wrzesień 2015 22:07

Rąbanka, słonina, kaszanka.

Przyziemna kwestia pożywienia w czasie wojny w stolicy ginie w obliczu informacji o powstaniu warszawskim czy akcjach małego sabotażu członków Szarych Szeregów. A przygotowywanie posiłków w okupacyjnej Warszawie było dla ówczesnych gospodyń domowych nie lada wyzwaniem. Już samo zdobycie surogatów, nie mówiąc o prawdziwych produktach, wymagało wiele zachodu.

czwartek, 27 sierpień 2015 16:37

U św. Jacka

Niepozorny nowomiejski kościół oo. dominikanów przy Frecie ma długą i burzliwą historię. Ta barokowa świątynia oprócz sprawowania swojej podstawowej funkcji była także koszarami garnizonu szwedzkiego podczas potopu oraz szpitalem powstańczym w 1944 r.

 

czwartek, 30 lipiec 2015 23:09

Mord przy Rakowieckiej

Jezuici w położonym na Mokotowie klasztorze podczas powstania warszawskiego zostali potraktowani przez Niemców wyjątkowo brutalnie. Drugiego dnia zrywu wymordowano prawie wszystkich zakonników oraz przypadkowo znajdujące się tam osoby świeckie.

 

środa, 15 lipiec 2015 23:28

Masakra na Kilińskiego

Zbliża się kolejna rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Warto przypomnieć jedno z bardziej znanych i jednocześnie przykrych wydarzeń z 13 sierpnia 1944 r., czyli wybuch tzw. czołgu-pułapki. Tym bardziej, że wokół tegoż narosło wiele przekłamań.

 

Strona 1 z 2

Newsletter


Napisz do nas:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.