Blogi

środa, 13 kwiecień 2016 23:18

Warszawa chrześcijańska

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

     Warszawa, pomimo licznych miejsc kultu innych wyznań, jednoznacznie kojarzy się z chrześcijaństwem, ściślej z katolicyzmem. Już pierwszy dokument dotyczący Warszawy jest symboliczny - to wzmianka o procesie polsko-krzyżackim mającym miejsce najprawdopodobniej w kościele św. Jana oraz domu wójta Bartłomieja.

 

     Poza dziesięciowiecznym grodem bródnowskim, którego mieszkańcy niekoniecznie musieli być chrześcijanami (chociaż ponoć jakaś kaplica istniała), Warszawa jako część Mazowsza, była miastem chrześcijańskim. Na pewno katolicka była wieś kościelna Kamion (również Kamień) istniejąca w XI w. Również w grodzisku w Jazdowie w XII w. była kaplica. Co ciekawe, najstarszą warszawską parafią na lewym brzegu jest parafia św. Katarzyny na Służewie. Choć sama parafia została ufundowana przez księcia Konrada Mazowieckiego w roku 1238, to już od 1065 r. na Służewie działał benedyktyński ośrodek misyjny (z ramienia opactwa czerwińskiego).

     Znaczenie dzisiejszej stolicy Polski bardzo wzrosło po słynnym procesie polsko-krzyżackim o ziemię chełmińską i Pomorze w 1339 r. Z tamtego okresu są także jedne z pierwszych informacji o warszawskim kościele św. Jana. Dzisiejsza katedra istniała jednak wcześniej. Kościół farny pw. Św. Jana powstał najprawdopodobniej w 1315 r. jako drewniana świątynia. W czasie trwania procesu polsko-krzyżackiego kościół św. Jana miał proboszcza ks. Stefana oraz ks. Jana, wikariusza. Tak Warszawę opisywali uczestnicy procesu:

     Książę mazowiecki z dworem swoim w rzeczonej miejscowości Warszawa pospolicie przebywa i zwykł pospolicie przebywać i zarówno przez niego i jego dwór odbywane tam są sądy cywilne i świeckie, jak przez osoby duchowne sądy kościelne (...) Stosownie do obyczaju krajowego dostęp do tego miejsca jest otwarty i bezpieczny, ponieważ jest obwiedzione murem i zaopatrzone w towar sprzedażny, ma domy i zajazdy dość przyzwoite i bezpieczne. A nadto rzeczony książę dla wszystkich mieszkańców i przybyszów pokój chowa, sprawiedliwość świadczy i nikogo w państwie swym niesłusznie ciemiężyć nie pozwala.

 

Kolegiata św. Jana w XV w.

 

     W miarę zyskiwania znaczenia Warszawy dla Mazowsza, a później dla Polski, kościół staromiejski również zyskiwał przywileje jako świątynia. Książę mazowiecki Janusz I w latach 1398 – 1404 przeniósł kanoników z Czerska do Warszawy. Tym samym fara stała się kolegiatą. Wtedy też w miejscu drewnianego kościoła postawiono murowaną świątynię. Z kolei w roku 1798 kolegiata stała się katedrą św. Jana z racji ustanowienia diecezji warszawskiej, a w 1818 archikatedrą.

     Stolica Polski przez kilkaset lat była miastem bardzo tolerancyjnym dla innych religii, szczególnie dla heretyków, którzy u niektórych władców zaskarbili sobie specjalne względy. Dziś Warszawa, choć w dużej mierze zlaicyzowana w sensie mieszkańców, nadal jest pełna katolickiej symboliki. Nie mówiąc już o uroczystościach kościelno-państwowych, których jako stolica jest stałą uczestniczką.

 

Czytany 1302 razy Ostatnio zmieniany środa, 13 kwiecień 2016 23:34
Więcej w tej kategorii: « Domy, drzewa i ludzie

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Newsletter
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach i eventach organizowanych przez PW w Twoim mieście: 
Wyślij sms na numer 4301 (koszt jak za jednego smsa) o treści:
PWWARSZAWA  
PWKRAKOW

Usługa jest całkowicie darmowa!
Niebawem uruchomimy kolejne miasta!

Wesprzyj nasze działania

Mamy pomysły na wiele akcji, rekolekcji, warsztatów i wydarzeń skierowanych 
do mężczyzn którzy:

* pragną żyć pełnią swej męskości
* nie boją się wyzwań
* stawiają sobie wysokie cele


POMÓŻ nam je zrealizować i wesprzyj nas

Szybki przelew online:

PayPal:

 

Odwagi! Dzielny Wojowniku!

 

PRZYŁĄCZ SIĘNapisz do nas:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.