Blogi

czwartek, 04 luty 2016 12:22

Ćwierć promila Apostołów

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

To nie będzie tekst o skutkach Ostatniej Wieczerzy. Nie, nie... Dzisiaj w słuchaniu Mistrza będzie bardzo szóstkowo, bo od szóstek aż się roi. Mamy dwudziesty szósty strzał, którym jest fragment z szóstego rozdziału Ewangelii Janowej, z wersetów sześćdziesiątego szóstego i sześćdziesiątego siódmego. Na szczęście nigdzie nie ma trzech szóstek pod rząd... Ale za to są dwie szóstki Apostołów, którzy okazali się na tle innych szóstkowymi uczniami.

Dwudziesty szósty strzał - J 6,66-67

<<Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodziło. rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść?>>

Z 5000 ludzi zostało dokładnie 0,024%... Ćwierć promila. Apostołowie są tu wspólnotą idealną. Dlaczego? Bo wybierają Chrystusa. Co więcej, te liczby pokazują, iż robią to mimo ówcześnie bardzo złej prasy, jaką miał ich Nauczyciel. A określenie “zła prasa” jest tu co najmniej łagodne, bo Chrystus właśnie patrzył jak ogromna pięciotysięczna grupa ludzi stwierdza, że nie warto Go słuchać i odchodzi w siną dal. (A dodajmy, że 5000 to sami tylko mężczyźni.) Apostołowie nie poszli za tym sporym przecież tłumem. Wydaje się, że była to dla nich swego rodzaju inicjacja. Posłuchali, jak Jezus mówił rzeczy dla wielu zbyt trudne lub niepopularne i nie ugięli się pod presją. Być może niektórzy pytali: czego wy jeszcze szukacie przy tym szaleńcu? A oni nie odeszli.

Wspólnota idealna - 0,024%. To jest kolejny fragment Biblii, który pokazuje, jak bardzo w oczach świata jesteśmy porażką. Niejeden na pewno powiedział: oszołomy. I dobrze powiedział! Każda wspólnota ma być oszołomiona swoim Nauczycielem. Inni odeszli z niesmakiem, a Piotr w opisywanej sytuacji stwierdził: “Ty masz słowa życia wiecznego.” Kurtyna w dół. Nic więcej nie trzeba.

Chrystus zobaczył, co się stało: Jeszcze niedawno nakarmił ten pięciotysięczny tłum rozmnożonym chlebem i rybami, a oni chcieli obwołać Go królem, ale, niestety, tylko ziemskim… Dlatego wygłosił im mowę eucharystyczną, po której skapitulowali. Nie dotarło do nich, czym jest pokarm, który nie ginie. Nie zrozumieli, że stoi przed nimi Syn Boży. Mieli wzrok skierowany w dół. Widzieli syna cieśli, który rozmnożył im w jakiś cudowny sposób chleb. Kropka. Nie mieli wzroku skierowanego w górę. Nie widzieli Mesjasza, który stoi przed nimi z życiem wiecznym na dłoni, wyciągniętej w ich stronę. Odeszli. Zostało ćwierć promila tych, którzy usłyszeli słowa życia wiecznego. Wtedy Chrystus wskazał na przyczynę tej rewolucji wokół Siebie: “Czyż nie wybrałem was Dwunastu?”. Ich powołał, nie tamtych. Nie szukał poklasku i sztucznej pompy. Wiedział, co robi.

Tak samo jak ćwierć promila może wywołać rewolucję w życiu niejednego kierowcy, tak Jezus z ćwiartki promila tłumu, który był wokół niego sprawił, że życie całej masy ludzi wywróciło się do góry nogami. To się zaczęło dwa tysiące lat temu i trwa do dziś. Kościół zaczął się od tej właśnie ćwiartki. I jego fundamentem było zaufanie Apostołów w stosunku do Kogoś, kto w oczach świata właśnie poniósł druzgocącą klęskę. Więc jeśli masz w swoim życiu poczucie kompletnej porażki, to pomyśl o tej ćwiartce promila uczniów, którzy zostali przy swoim Nauczycielu. Ty też zostań. Bóg wie co robi.

Czytany 1885 razy Ostatnio zmieniany sobota, 06 luty 2016 08:02
Jarek Kumor

Szczęśliwy mąż Ani. Pracuje na codzień jako handlowiec. Na boku stara się realizować pasje publicystyczne i sportowe. Związany od początku z Przymierzem Wojowników i od dłuższego czasu z kielecką Szkoła Nowej Ewangelizacji. Interesuje się rynkiem prasy i książki w Polsce, polską polityką, historią, szczególnie czasami podziemia antykomunistycznego w powojennej Polsce. Lubi koszykówkę i dobre polskie kabarety. Oddany lokalny patriota urodzony i żyjący na Kielecczyźnie i kochający Góry Świętokrzyskie.

Lider rejonu: Kielce

 

 

 

Więcej w tej kategorii: « Osiołki Pana

1 komentarz

  • Link do komentarza Mariusz Staszałek środa, 09 marzec 2016 08:59 napisane przez Mariusz Staszałek

    Witaj Jarku.
    Dobry strzał, celnie trafiony.
    Tylko z tymi promilami to trochę przegiołeś.
    Ćwierć procenta też dobrze.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Newsletter
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach i eventach organizowanych przez PW w Twoim mieście: 
Wyślij sms na numer 4301 (koszt jak za jednego smsa) o treści:
PWWARSZAWA  
PWKRAKOW

Usługa jest całkowicie darmowa!
Niebawem uruchomimy kolejne miasta!

Wesprzyj nasze działania

Mamy pomysły na wiele akcji, rekolekcji, warsztatów i wydarzeń skierowanych 
do mężczyzn którzy:

* pragną żyć pełnią swej męskości
* nie boją się wyzwań
* stawiają sobie wysokie cele


POMÓŻ nam je zrealizować i wesprzyj nas

Szybki przelew online:

PayPal:

 

Odwagi! Dzielny Wojowniku!

 

PRZYŁĄCZ SIĘNapisz do nas:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.