Blogi

środa, 03 luty 2016 15:16

Ruch jak na Bielińskiej

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzisiejszy bieg Marszałkowskiej został wyznaczony już w XVIII w. przez Franciszka Bielińskiego. A w zasadzie przez geograficzne położenie dwóch „części” prywatnego miasteczka Bielino. Ale nie tylko swój bieg zawdzięcza Marszałkowska Bielińskiemu.

 

    Jurydyki, czyli prywatne miasteczka, istniały w Warszawie do uchwalenia na Sejmie Wielkim ustawy zwanej Prawem o miastach. Wtedy też zniknął podział na Nową i Starą Warszawę. Do tego czasu jurydyki miały się dobrze: z własnym sądownictwem, administracją, nierzadko własnym herbem i ratuszem były wyjęte spod prawa miejskiego. Z racji położenia wokół Starej i Nowej Warszawy jurydyki bardzo hamowały rozwój właściwego miasta. Oczywiście właściciele tychże zwykle mieli to w nosie i bardziej na rękę był im stan sprzed Prawa o miastach.

1 - Stara Warszawa, 2 - Nowa Warszawa, 16 i 24 - Bielino

 

    Takich jurydyk w pewnym okresie było nawet 28, z czego jedna należała właśnie do Franciszka Bielińskiego, marszałka wielkiego koronnego. Jurydyka ta była bardzo specyficzna, gdyż składała się tak naprawdę z dwóch miasteczek. Jedno było położone w okolicach dzisiejszego Placu Dąbrowskiego, a drugie biegło wzdłuż ul. Wilczej. Bieliński połączył obie „części” drogą, która stała się z czasem ulicą Bielińską. Franciszek Bieliński wsławił się tym,  że stojąc na czele Komisji Brukowej, wybrukował większość warszawskich ulic, tym samym w jakiś sposób je porządkując. Nie wspominając już o zwiększeniu przejezdności w czasie większych opadów. I na cześć Bielińskiego ostatecznie (po jego śmierci, w 1770 r.) ulicę przemianowano na Marszałkowską, od najwyższego urzędu, który piastował.

Franciszek Bieliński

 

       Ze zwykłej drogi Marszałkowska zaczęła zyskiwać na znaczeniu w II poł. XIX w. Wtedy to, po zbudowaniu dworca wiedeńskiego, zaczęła stawać się najbardziej ruchliwą ulicą Warszawy, spychając tym samym na drugi plan Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat. W dwudziestoleciu międzywojennym była Marszałkowska ulicą bardzo reprezentatywną z dużą ilością sklepów, hoteli i restauracji. Po II wojnie światowej komunistyczni dygnitarze podjęli decyzję o budowie Pałacu Kultury i Nauki, co zmieniło przedwojenny wygląd centrum. Potem powstała tzw. Ściana Wschodnia, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, Rotunda i Hotel Forum.

     Dom Mody Hersego, Marszałkowska r. Kredytowej

     Dziś Marszałkowska jako jedna z głównych arterii Warszawy tętni życiem. Biegnie od pl. Unii Lubelskiej aż do pl. Bankowego. Przy rondzie Dmowskiego skupia stację metra, dworzec kolejowy oraz wiele linii tramwajowych i autobusowych, tworząc u stóp górującego PKiN komunikacyjne, i nie tylko, centrum miasta.

Czytany 1472 razy Ostatnio zmieniany środa, 03 luty 2016 15:34
Więcej w tej kategorii: « Centralny Domy, drzewa i ludzie »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Newsletter
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach i eventach organizowanych przez PW w Twoim mieście: 
Wyślij sms na numer 4301 (koszt jak za jednego smsa) o treści:
PWWARSZAWA  
PWKRAKOW

Usługa jest całkowicie darmowa!
Niebawem uruchomimy kolejne miasta!

Wesprzyj nasze działania

Mamy pomysły na wiele akcji, rekolekcji, warsztatów i wydarzeń skierowanych 
do mężczyzn którzy:

* pragną żyć pełnią swej męskości
* nie boją się wyzwań
* stawiają sobie wysokie cele


POMÓŻ nam je zrealizować i wesprzyj nas

Szybki przelew online:

PayPal:

 

Odwagi! Dzielny Wojowniku!

 

PRZYŁĄCZ SIĘNapisz do nas:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.