Blogi

wtorek, 20 październik 2015 13:44

Wydaj więcej niż dostałeś!

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W poprzednim wpisie odniosłem się do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, po czym fragment ten znalazł się w liturgii słowa jednego z dni powszednich i pokazał mi kolejny piękny wymiar tej historii.

Dwudziesty drugi strzał - Łk 10,35

<<Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: "Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał".>>

Samarytanin to oczywiście nie kto inny jak Chrystus. Jeśli ktoś odczuł właśnie zdziwienie, odsyłam do mojego poprzedniego wpisu. Szablonowe ujęcie tej przypowieści przynosi nam obraz obitego i sponiewieranego pechowca, który schodził z Jerozolimy do Jerycha. Jak wielu z nas, człowiek ten obrał nie najszczęśliwszą trasę, bo Jerozolima w Biblii jest symbolem miejsca przepojonego świętością, a Jerycho uosabia zamknięcie się na Boga. Zresztą sam motyw schodzenia świadczy o nie najlepszym kierunku poruszania się bohatera.

Mamy w przypowieści dwóch pochłoniętych rozlicznymi obowiązkami panów: kapłana i lewitę, którzy nie znaleźli czasu, by pomóc biedakowi. Czas znalazł dopiero Samarytanin - w ówczesnym Izraelu raczej persona non grata. Gospodarza, do którego przyniesiony został ów obity przez zbójców człowiek, wielu wymieniłoby pewnie na końcu katalogu postaci z tej przypowieści lub nie wymieniłoby w ogóle.

Im bardziej niewyeksploatowana postać, tym lepiej - pomyślałem i natychmiast sobie uświadomiłem, że ten gospodarz to przecież ty i ja. Chrystus wyjął szereg lat temu dwa denary, włożył ci je do ręki i powiedział: Jesteś gospodarzem swojego życiowego podwórka. Miej staranie o tych, których stawiam obok Ciebie. Niech te dwa denary, a więc Twoje zdolności, osobowość i dary Mojego Ducha pozwolą Ci dobrze służyć Twoim bliskim, Twojej wspólnocie i każdemu, kogo Ci poślę.

Chrystus dyskretnie podsuwa Ci też poradę, byś nie był w tym wszystkim minimalistą. Pamiętamy, że w przypowieści o talentach ten sługa, który nie pomnożył otrzymanego kapitału, nazwany został złym i gnuśnym. Dwa denary są zatem po to, byś coś do nich od siebie dołożył. Byś nauczył się współpracować z łaską Boga. Chrystus uprzedza cię, że gdybyś wydał coś więcej, On tobie odda, gdy będzie wracał. Nie wiem jak do was, ale do mnie chyba dotarło, co Jezus chce nam w tym momencie delikatnie zasugerować.

Bóg zawsze zsyła więcej niż oczekujemy. Jeśli potrafimy włożyć szczery wysiłek w dzieło, na które On daje swoje dwa denary, to nasz nakład nie zostanie nam zwrócony w ilości, jaką włożymy. Bo co to oznacza, że Chrystus dokona zwrotu, gdy będzie wracał? Myślę, że powrót Jezusa kojarzy nam się jednoznacznie. I to, co ewentualnie zostanie nam oddane w wyniku tego powrotu, też.

Jezus chce nas obdarować życiem wiecznym. I gdy wróci, z pewnością zainteresuje się czy jego dwóch denarów nie wydaliśmy na głupoty oraz czy byliśmy na tyle otwarci, by zainwestować coś od siebie.

Czytany 1631 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 październik 2015 18:51
Jarek Kumor

Szczęśliwy mąż Ani. Pracuje na codzień jako handlowiec. Na boku stara się realizować pasje publicystyczne i sportowe. Związany od początku z Przymierzem Wojowników i od dłuższego czasu z kielecką Szkoła Nowej Ewangelizacji. Interesuje się rynkiem prasy i książki w Polsce, polską polityką, historią, szczególnie czasami podziemia antykomunistycznego w powojennej Polsce. Lubi koszykówkę i dobre polskie kabarety. Oddany lokalny patriota urodzony i żyjący na Kielecczyźnie i kochający Góry Świętokrzyskie.

Lider rejonu: Kielce

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Newsletter
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach i eventach organizowanych przez PW w Twoim mieście: 
Wyślij sms na numer 4301 (koszt jak za jednego smsa) o treści:
PWWARSZAWA  
PWKRAKOW

Usługa jest całkowicie darmowa!
Niebawem uruchomimy kolejne miasta!

Wesprzyj nasze działania

Mamy pomysły na wiele akcji, rekolekcji, warsztatów i wydarzeń skierowanych 
do mężczyzn którzy:

* pragną żyć pełnią swej męskości
* nie boją się wyzwań
* stawiają sobie wysokie cele


POMÓŻ nam je zrealizować i wesprzyj nas

Szybki przelew online:

PayPal:

 

Odwagi! Dzielny Wojowniku!

 

PRZYŁĄCZ SIĘNapisz do nas:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.