Blogi

niedziela, 07 czerwiec 2015 19:48

Z ziemi włoskiej, przez ruską, do Polski

Napisał
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

 

Andrzej Bobola. Jezuita, kaznodzieja, misjonarz, męczennik, patron Polski. Do tego odważny mężczyzna, uparty człowiek i święty, który przepowiedział zmartwychwstanie Polski.

 

 

   Andrzej Bobola urodził się w Strachocinie w 1597 r. Po ukończeniu szkoły jezuickiej, odbyciu nowicjatu, studiowaniu filozofii i teologii posługiwał w Nieświeżu, następnie w Wilnie, Bobrujsku i Płocku, wreszcie w 1636 r. w Warszawie jako kaznodzieja. Potem pracował w Łomży aż dotarł do Pińska, gdzie z racji mocnego ewangelizowania nazywano go apostołem Pińszczyzny. W trudnej sytuacji znalazł się po wybuchu powstania Chmielnickiego – nawracał ruską ludność na katolicyzm, co bardzo nie spodobało się Kozakom, w ręce których Bobola dostał się w roku 1657. Próbowali sprawić, aby wyrzekł się wiary – bez rezultatów. Andrzej Bobola zginął z ich rąk w ogromnych męczarniach, nieludzką śmiercią. Zainteresowanych odsyłam do Wikipedii – opis jest długi i bogaty w szczegóły.

    Bobola wielokrotnie ukazywał się wielu ludziom po swojej śmierci, między innymi dominikaninowi Alojzemu Korzeniewskiemu w Wilnie, gdzie przepowiedział zmartwychwstanie Polski – było to w roku 1819, a więc wtedy, kiedy Polska była pod zaborami. Kult Boboli i uzdrowienia dokonane za jego pośrednictwem doprowadziły do jego beatyfikacji (1853 r.), a następnie kanonizacji (1938 r.).

    Bardzo ciekawa historia związana jest z ciałem świętego. Mianowicie do 1922 r. naturalnie zmumifikowane ciało Boboli spoczywało w kościele w Połocku. Wtedy to bolszewicy jako doskonale zachowane zwłoki albo po prostu coś interesującego zabrali je i umieścili w Gmachu Higienicznym Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia. Szczęśliwie po dwóch latach i pomocy materialnej Watykanu w czasie głodu bolszewicy „w podzięce” oddali ciało Andrzeja Boboli Stolicy Apostolskiej. Z Wiecznego Miasta Bobola został uroczyście przetransportowany do Polski specjalnym pociągiem w roku 1938. Dzisiaj można się do niego pomodlić w jego sanktuarium na Rakowieckiej u oo. jezuitów. Ciało świętego jest wystawione przed ołtarzem w szklanej gablocie, jest także pomnik Boboli na placu przed kościołem.

 


    

     Andrzej Bobola w 2002 r. został uznany przez Jana Pawła II za drugorzędnego patrona Polski.

     Od 2013 r. w Święto Dziękczynienia relikwie Andrzeja Boboli na jeden dzień opuszczają sanktuarium, by udać się wraz z wiernymi w procesji z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie (w tym roku wyjątkowo tak się nie stało ze względu na peregrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej). Dwa lata temu stała się dla ciała Boboli rzecz historyczna, ponieważ wtedy to relikwie po raz pierwszy opuściły sanktuarium przy Rakowieckiej od czasów II WŚ.

Czytany 1328 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 czerwiec 2015 10:59
Więcej w tej kategorii: « Praskie Notre Dame Droga żelazna »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Newsletter
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach i eventach organizowanych przez PW w Twoim mieście: 
Wyślij sms na numer 4301 (koszt jak za jednego smsa) o treści:
PWWARSZAWA  
PWKRAKOW

Usługa jest całkowicie darmowa!
Niebawem uruchomimy kolejne miasta!

Wesprzyj nasze działania

Mamy pomysły na wiele akcji, rekolekcji, warsztatów i wydarzeń skierowanych 
do mężczyzn którzy:

* pragną żyć pełnią swej męskości
* nie boją się wyzwań
* stawiają sobie wysokie cele


POMÓŻ nam je zrealizować i wesprzyj nas

Szybki przelew online:

PayPal:

 

Odwagi! Dzielny Wojowniku!

 

PRZYŁĄCZ SIĘNapisz do nas:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.