Blogi

piątek, 24 kwiecień 2015 14:35

Praskie Notre Dame

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wieże katedry warszawsko-praskiej są najbardziej wyraźnym praskim obiektem widocznym z lewego brzegu Wisły. Historia dawnego kościoła św. św. Floriana Męczennika i Michała Archanioła nie jest długa, ale kryje w sobie coś interesującego.  

 

 

      Początki budowy kościoła na dawnym pl. Aleksandrowskim (dziś to Pl. Weteranów 1863 r.) sięgają końca XIX w. Świątynia powstała z dwóch powodów. Po pierwsze, miała odciążyć pełen tłumów kościół Matki Bożej Loretańskiej przy Ratuszowej. Po drugie, miała stanowić przeciwwagę dla pobliskiej prawosławnej cerkwi Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. Chodziło o zabieg czysto wizerunkowy, który miał niejako pomóc „walczyć” z wiarą zaborcy.

      Projekt świątyni wykonał Józef Pius Dziekoński, który zresztą kościół ten uważał za swoje największe osiągnięcie. Kościół zbudowano w ulubionym styluDziekońskiego, tj. w neogotyku. Z budową wiąże się pewna elektryzująca historia. Otóż podczas burzy na nowo wybudowanej wieży przebywało dwóch fotografów. Pech chciał, że piorunochron ochronił tylko wieże, a piorun raził obydwu fotografów. Szczęśliwie nic poważnego im się nie stało, widać – palec Boży.  

      Gorzej wieże i cały kościół miały się podczas wojny, a konkretnie w czasie powstania warszawskiego. Wtedy to Niemcy wysadzili kościół, pozostawiając tylko ruinę. Ocalała jedynie część transeptu z dwiema figurami patronów – św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika – oraz kawałek prezbiterium z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół odbudowano w latach 60. XX w., stworzono nawet na ten cel specjalną cegielnię na miejscu. Przy okazji odbudowy obniżono wieże. Bywa często nazywany praskim Notre Dame z racji podobieństwa do paryskiej katedry.

      Historia najnowsza to dla świątyni bardzo ważny czas. W 1992 r. utworzono diecezję warszawsko-praską, a kościół stał się katedrą. Pierwszym biskupem nowej diecezji został Kazimierz Romaniuk, biskup pomocniczy warszawski. Dzisiaj katedra to nie tylko świątynia główna diecezji, ale również miejsce spotkań prażan na różnych imprezach organizowanych przez obecnego arcybiskupa Henryka Hosera.