Blogi

wtorek, 25 listopad 2014 18:55

Warszawska Sagrada Familia

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Żaden ze stołecznych kościołów nie ma tak długiej i zawiłej historii jak Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie. Chodzi o budowę kościoła - od pierwszego projektu minęło już ponad 200 lat, a budynek nadal nie jest w pełni ukończony.

 

 

Katedra Rzeczypospolitej

            Sam kościół pierwotnie miał nazywać się nieco inaczej. Na Sejmie Czteroletnim posłowie uchwalili, że jako wotum dziękczynne za pierwszą konstytucję, która miała uratować naród, powstanie Świątynia Najwyższej Opatrzności. Nazwa jest podobna, ale nie ma w niej odniesienia do Boga, ponieważ w tamtych czasach dużą rolę odgrywało wolnomularstwo. Bez względu jednak na to Rzeczpospolita zobowiązała się ślubami do zbudowania tej świątyni. I do tego bardzo oficjalnie. Konkurs na projekt Katedry Rzeczypospolitej wygrał Jakub Kubicki, architekt królewski znany m.in. jako autor  zamkowych arkad czy licznych obiektów klasycystycznych w Łazienkach. Był rok 1792 i dramatyczna sytuacja w kraju pozwoliła jedynie na zbudowanie fundamentów. Z dawnych czasów ostała się Kaplica Opatrzności Bożej, gdzie wmurowano kamień węgielny. Kaplica ta, a w zasadzie wyremontowana ruina tejże, znajduje się w Ogrodzie Botanicznym UW w Łazienkach Królewskich. Dawniej był tam koniec Kalwarii Ujazdowskiej – drogi krzyżowej ufundowanej przez króla, biegnącej od dzisiejszego Placu Trzech Krzyży.

 

 

Dzielnica Marszałka Piłsudskiego

            Po 123 latach zaborów i odzyskaniu niepodległości wrócił temat budowy kościoła. Na Sejmie Ustawodawczym w 1921 r. uchwalono „Ustawę o wykonaniu ślubu uczynionego przez Sejm Czteroletni, wzniesienia w Warszawie świątyni pod wezwaniem Opatrzności Bożej”. Kościół miał stanąć na Polu Mokotowskim w projektowanej z rozmachem nowoczesnej Dzielnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Świątynia miała zamykać Aleję Piłsudskiego. Autorem zwycięskiego projektu kościoła był znakomity architekt Bohdan Pniewski.