BLOG: Warszawa. Miasto z Duszami

środa, 13 kwiecień 2016 23:18

     Warszawa, pomimo licznych miejsc kultu innych wyznań, jednoznacznie kojarzy się z chrześcijaństwem, ściślej z katolicyzmem. Już pierwszy dokument dotyczący Warszawy jest symboliczny - to wzmianka o procesie polsko-krzyżackim mającym miejsce najprawdopodobniej w kościele św. Jana oraz domu wójta Bartłomieja.

piątek, 11 marzec 2016 22:25

Sady Żoliborskie to unikalne pod względem urbanistycznym warszawskie osiedle. Zaprojektowane przez prof. Halinę Skibniewską przyciągało w PRL-u zagraniczne wycieczki zwiedzające stolicę. Wykorzystując ówczesne tereny ogródków działkowych i sadów stworzono na żoliborskiej mapie nowe blokowiska z dojrzałymi zieleńcami.

środa, 03 luty 2016 15:16

Dzisiejszy bieg Marszałkowskiej został wyznaczony już w XVIII w. przez Franciszka Bielińskiego. A w zasadzie przez geograficzne położenie dwóch „części” prywatnego miasteczka Bielino. Ale nie tylko swój bieg zawdzięcza Marszałkowska Bielińskiemu.

piątek, 11 grudzień 2015 00:26

Znają go nie tylko warszawiacy. Ostatnio zasłaniają go na zmianę jurorzy ogłupiających programów mierzących ludzkie talenty i modelki prezentujące najnowsze kolekcje ubrań. Opus magnum Arseniusza Romanowicza stoi w Śródmieściu już 40 lat.

środa, 11 listopad 2015 10:52

Prawosławna cerkiew w stylu bizantyńsko-ruskim w mieście, które jest stolicą kraju, gdzie katolicyzm jest przeważający, zawsze będzie budzić zainteresowanie. Szczególnie, jeśli stoi w niedalekim sąsiedztwie katedry diecezji warszawsko-praskiej.

środa, 07 październik 2015 18:12

Stołeczna figura św. Jana Nepomucena przetrwała zabory, dwie wojny światowe i komunizm. Stoi przy Senatorskiej nieprzerwanie od 1733 r., choć jej otoczenie bardzo się przez ten czas zmieniło.

środa, 09 wrzesień 2015 22:07

Przyziemna kwestia pożywienia w czasie wojny w stolicy ginie w obliczu informacji o powstaniu warszawskim czy akcjach małego sabotażu członków Szarych Szeregów. A przygotowywanie posiłków w okupacyjnej Warszawie było dla ówczesnych gospodyń domowych nie lada wyzwaniem. Już samo zdobycie surogatów, nie mówiąc o prawdziwych produktach, wymagało wiele zachodu.

czwartek, 27 sierpień 2015 16:37

Niepozorny nowomiejski kościół oo. dominikanów przy Frecie ma długą i burzliwą historię. Ta barokowa świątynia oprócz sprawowania swojej podstawowej funkcji była także koszarami garnizonu szwedzkiego podczas potopu oraz szpitalem powstańczym w 1944 r.

 

czwartek, 30 lipiec 2015 23:09

Jezuici w położonym na Mokotowie klasztorze podczas powstania warszawskiego zostali potraktowani przez Niemców wyjątkowo brutalnie. Drugiego dnia zrywu wymordowano prawie wszystkich zakonników oraz przypadkowo znajdujące się tam osoby świeckie.

 

środa, 15 lipiec 2015 23:28

Zbliża się kolejna rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Warto przypomnieć jedno z bardziej znanych i jednocześnie przykrych wydarzeń z 13 sierpnia 1944 r., czyli wybuch tzw. czołgu-pułapki. Tym bardziej, że wokół tegoż narosło wiele przekłamań.

 

środa, 24 czerwiec 2015 20:55

         W tym roku mija 170 lat od otwarcia pierwszego odcinka linii kolejowej łączącej Warszawę z granicą zaboru austriackiego. Długa na 327 km trasa była wówczas najdłuższą jednorazowo budowaną linią na Starym Kontynencie.

 

niedziela, 07 czerwiec 2015 19:48

 

Andrzej Bobola. Jezuita, kaznodzieja, misjonarz, męczennik, patron Polski. Do tego odważny mężczyzna, uparty człowiek i święty, który przepowiedział zmartwychwstanie Polski.

 

piątek, 24 kwiecień 2015 14:35

Wieże katedry warszawsko-praskiej są najbardziej wyraźnym praskim obiektem widocznym z lewego brzegu Wisły. Historia dawnego kościoła św. św. Floriana Męczennika i Michała Archanioła nie jest długa, ale kryje w sobie coś interesującego.  

 

poniedziałek, 23 marzec 2015 20:00

Aż 350 lat zajęło historykom dotarcie do prawdy o królewskim związku. Michał Korybut Wiśniowiecki miał jednak świetnych speców od PR – przez te trzy i pół wieku romans  z mężatką został dobrze zatuszowany. Ale nie dość dobrze.

 

wtorek, 24 luty 2015 23:18

1. lutego tego roku obchodziliśmy 71. rocznicę akcji „Kutschera”, czyli zabicia dowódcy SS i policji Dystryktu Warszawa. Wyrok na kata Warszawy wydał szef Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej August Emil Fieldorf „Nil”. Z kolei 24. lutego mijają 62 lata od śmierci samego Fieldorfa, który w krzywoprzysiężnym procesie został skazany na śmierć w mokotowskim więzieniu przy Rakowieckiej.

 

środa, 14 styczeń 2015 12:06

Poza osobami interesującymi się ciekawymi zakątkami Warszawy i bywalcami spelunki In Side niewielu wie o pewnym mało reprezentacyjnym miejscu na tyłach najdroższej ulicy w Polsce. Mowa o Pasażu Italia, a raczej o tym, co z niego dzisiaj pozostało.

 

poniedziałek, 29 grudzień 2014 12:14

Zabawy sylwestrowe i karnawałowe dawnej Warszawy znacznie różniły się od dzisiejszych imprez. Ale myli się ten, kto sądzi, że były to nudne bale pełne pruderyjnych warszawianek i warszawiaków.

 

środa, 10 grudzień 2014 23:15

W siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej mało kto mógł pochwalić się takimi dziełami jak Józef Szymon Bellotti. Nadworny architekt królewski był jednak przede wszystkim mistrzem sprytu i podstępu.

 

wtorek, 25 listopad 2014 18:55

Żaden ze stołecznych kościołów nie ma tak długiej i zawiłej historii jak Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie. Chodzi o budowę kościoła - od pierwszego projektu minęło już ponad 200 lat, a budynek nadal nie jest w pełni ukończony.

 

piątek, 14 listopad 2014 00:00

19. września 1940 r. w łapance przy Al. Wojska Polskiego 40 Witold Pilecki jako Tomasz Serafiński, wraz z przypadkowymi przechodniami, został aresztowany przez Gestapo. Pileckiego zatrzymano jednak nieprzypadkowo – celowo dał się złapać jako nieujawniony wcześniej Niemcom polski żołnierz. Drugim transportem warszawskim został przewieziony do Oświęcimia i otrzymał numer obozowy 4859.

 

Newsletter
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach i eventach organizowanych przez PW w Twoim mieście: 
Wyślij sms na numer 4301 (koszt jak za jednego smsa) o treści:
PWWARSZAWA  
PWKRAKOW

Usługa jest całkowicie darmowa!
Niebawem uruchomimy kolejne miasta!

Wesprzyj nasze działania

Mamy pomysły na wiele akcji, rekolekcji, warsztatów i wydarzeń skierowanych 
do mężczyzn którzy:

* pragną żyć pełnią swej męskości
* nie boją się wyzwań
* stawiają sobie wysokie cele


POMÓŻ nam je zrealizować i wesprzyj nas

Szybki przelew online:

PayPal:Napisz do nas:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.