BLOG: Słuchając Mistrza

czwartek, 04 luty 2016 12:22

To nie będzie tekst o skutkach Ostatniej Wieczerzy. Nie, nie... Dzisiaj w słuchaniu Mistrza będzie bardzo szóstkowo, bo od szóstek aż się roi. Mamy dwudziesty szósty strzał, którym jest fragment z szóstego rozdziału Ewangelii Janowej, z wersetów sześćdziesiątego szóstego i sześćdziesiątego siódmego. Na szczęście nigdzie nie ma trzech szóstek pod rząd... Ale za to są dwie szóstki Apostołów, którzy okazali się na tle innych szóstkowymi uczniami.

Dwudziesty szósty strzał - J 6,66-67

<<Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodziło. rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść?>>

piątek, 18 grudzień 2015 19:48

Badajcie swoje intencje. Ciągle. Bądźcie czujni. Zwłaszcza, gdy wydaje wam się, że macie murowany sukces.

Dwudziesty piąty strzał - Łk 21,1

<<Kiedy wielotysięczne tłumy zebrały się koło Niego tak, że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: “Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów”.>>

środa, 25 listopad 2015 21:33

Sądząc po furorze, jaką zrobiła ostatnio na facebook`owym profilu naszej wspólnoty grafika z fragmentem wiersza Asnyka, mocno na nas działa wizja milczącego zbrojenia się przed walką. To milczenie jest fascynujące i sugeruje, że chcemy stanąć do nie byle jakiego starcia. A w praktyce najczęściej okazuje się, że uzbrojeni jesteśmy na spacerek, a nie bitwę.

Dwudziesty czwarty strzał - Jr 12,5

<<Bo jeżeli męczysz się, biegnąc z pieszymi, to jakże pójdziesz w zawody z jeźdźcami? A jeżeli tylko w spokojnym kraju czujesz się bezpiecznym, co będziesz robić w bujnej gęstwinie Jordanu?>>

piątek, 30 październik 2015 17:19

Czy wy też wyłączacie się z Eucharystii najczęściej w trakcie psalmu? To właśnie od Księgi Psalmów rozpocząłem moją przygodę z tym blogiem. Dziś do tej Księgi wracam z nieco innym nastawieniem. Jest ona tak łatwa, że aż trudna, a strzał, który mnie ostatnio ugodził, doskonale to obrazuje. Przed nami zdanie bardzo proste i mówiące niby oczywistą prawdę, ale… hmm. Psalmy są pełne takich właśnie oczywistości z takimi właśnie “ale”.

Dwudziesty trzeci strzał - Ps 17,6a

<<Wzywam Cię, bo Ty mnie wysłuchasz, o Boże!>>

wtorek, 20 październik 2015 13:44

W poprzednim wpisie odniosłem się do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, po czym fragment ten znalazł się w liturgii słowa jednego z dni powszednich i pokazał mi kolejny piękny wymiar tej historii.

Dwudziesty drugi strzał - Łk 10,35

<<Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: "Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał".>>

piątek, 02 październik 2015 14:11

Dyskusje Żydów z Jezusem, to dla mnie obraz przegranych na argumenty faryzeuszy, którzy między sobą knują jak zagiąć Nazarejczyka następnym razem lub po prostu jak Go zabić. Ale nie zawsze tak się to kończyło. Pewnego razu zwyczajnie naubliżali Mu prosto w twarz.

Dwudziesty pierwszy strzał - J 8,48

<<Odpowiedzieli Mu Żydzi: “Czyż nie słusznie mówimy, że jesteś Samarytaninem i jesteś opętany przez złego ducha?”>>

poniedziałek, 21 wrzesień 2015 17:26

Wiecie jakim chciałbym być facetem? Takim, że gdy ktoś spojrzy na moje życie, to powie “Twój Bóg będzie moim Bogiem”. Jedna osoba w Starym Testamencie usłyszała takie słowa. Była to pewna kobieta w Księdze Rut.

Dwudziesty strzał - Rt 1,16-17

<<Odpowiedziała Rut: <<Nie nalegaj na mnie, abym opuściła ciebie i abym odeszła od ciebie, gdyż: gdzie ty pójdziesz, tam ja pójdę, gdzie ty zamieszkasz, tam ja zamieszkam, twój naród bedzie moim narodem, a twój Bóg będzie moim Bogiem. Gdzie Ty umrzesz, tam ja umrę i tam będę pogrzebana. Niech mi Pan to uczyni i tamto dorzuci, jeśli coś innego niż śmierć oddzieli mnie od Ciebie!>>

piątek, 04 wrzesień 2015 09:23

Jak to dobrze, że w Kościele nie obowiązuje system emerytalny. Do zbawienia nie jest potrzebna określona liczba przepracowanych lat lub wytrzymanie do pewnego wieku.

Dziewiętnasty strzał - Mt 20,13

<<Na to odrzekł jednemu z nich: “Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną?”>>

środa, 19 sierpień 2015 23:02

“Co to jest?” - zastanawiali się między sobą Izraelici na pustyni, gdy Bóg dał im mannę. Pytali w Starym Testamencie, pytali i w Nowym, gdy mieli do czynienia z prawdziwym Chlebem. Te izraelickie pytania mogą nam wiele powiedzieć o nas samych.

Osiemnasty strzał - Wj 16,15

<<Na widok tego Izraelici pytali się wzajemnie: <<Co to jest?>> - gdyż nie wiedzieli, co to było. Wtedy powiedział do nich Mojżesz: <<To jest chleb, który daje wam Pan na pokarm.>>

środa, 05 sierpień 2015 16:18

Ten strzał jest jednym z serii fragmentów, które na pozór zna się bardzo dobrze i właściwie niewiele one znaczą. Zostałem nim trafiony, jak to często bywa, na kazaniu. A na temat fragmentu padły na nim najwyżej dwa zdania, które dały mi o wiele bogatsze niż dotychczas spojrzenie na cud rozmnożenia chleba.

Siedemnasty strzał - J 6,9

<<Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu?>>

sobota, 25 lipiec 2015 13:44

Wiem, że Słowo Boże to nie reportaż. Ale jest jeden fragment z Księgi Ezechiela, który czytałem w tym roku podczas Wigilii Zesłania Ducha Świętego i wybaczcie - czytałem go bardzo dosłownie. A czytałem w słowach, spisanych w VI w. p.n.e. o współczesnej Polsce, przywracającej pamięć Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. Odlot? Być może.

Szesnasty strzał - Ez 37,9-10

<<I powiedział on do mnie: “Prorokuj do ducha, prorokuj, o synu człowieczy, i mów do ducha: Tak powiada Pan Bóg: Z czterech wiatrów przybądź, duchu, i powiej po tych pobitych, aby ożyli”. Wtedy prorokowałem tak, jak mi nakazał, i duch wstąpił w nich, a ożyli i stanęli na nogach - wojsko bardzo, bardzo wielkie.>>

środa, 08 lipiec 2015 08:10

Jest w mojej głowie pewne pytanie. Mam wrażenie, że wielu pobożnych czcicieli Matki Bożej mógłbym nim wprawić co najmniej w zakłopotanie, a może nawet obrazić (oby nie). Czy Kobieta z jasnogórskiego obrazu i mężczyzna w kapeluszu, ze szpiczastą brodą i pejsami mają ze sobą coś wspólnego?

Piętnasty strzał - Pnp 2,2

<<Jak lilia pośród cierni, tak przyjaciółka ma pośród dziewcząt.>>

czwartek, 30 kwiecień 2015 13:14

Wiara oparta na emocjach jest niepełna. Każde mocniejsze uderzenie ją gasi. Emocje nie są stałe. Nawet gdybyśmy widzieli wielkie cuda, bez mocnego fundamentu niewiele one zmienią. Apostołowie wiedzieli to najlepiej.

Czternasty strzał - Mt 28,10

<<Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam mnie zobaczą.>>

środa, 01 kwiecień 2015 22:54

Krew i woda. Filary Kościoła. Bo nasza Matka – Kościół zyskał swoją tożsamość i mistyczne podwaliny właśnie na krzyżu. Dokładnie wtedy, gdy przebito bok martwego Jezusa. Czyż nie mamy często poczucia, że nie do końca rozumiemy, co się wtedy tak naprawdę stało?

Trzynasty strzał - J 19,33-34

<<Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda.>>

sobota, 21 marzec 2015 15:22

Wielkanoc coraz bliżej. Patrząc na opisany w Ewangelii czas przed męką Jezusa, możemy dostrzec wielką gorliwość Piotra. Mówił, że choćby przyszło mu zginąć, nie zaprze się Pana. Czy Piotr nie wiedział, co mówi? Sądzę, że mówił, jak czuł. A uczucia? Cóż - są ulotne. Jaka więc była prawda? Ona padła w chwili prawdziwej próby: "Nie znam Go".

Dwunasty strzał – Łk 22,56-57

 <<A jakaś służąca, zobaczywszy go siedzącego przy ogniu, przyjrzała mu się uważnie i rzekła: <<I ten był razem z Nim>>. Lecz on zaprzeczył temu, mówiąc: <<Nie znam Go, kobieto>>.

wtorek, 10 luty 2015 15:41

Przyjść do Jezusa nocą. Po kryjomu. Wybadać kim On tak na prawdę jest. Ale żeby nikt nie widział. W końcu jestem taki ważny i na pozycji. To jest jedna strona medalu - raczej ta negatywna. Drugą jest ciekawość. To nurtujące pytanie: Kim Ty jesteś Jezusie? To z kolei może być nowy początek życia.

Jedenasty strzał - J 3,8

<<Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha.>>

środa, 24 grudzień 2014 00:06

Boże Narodzenie jest za darmo. W oczach galerii handlowych jestem heretykiem - przepraszam. Druga sprawa: pod każdym wizerunkiem dzieciątka, otoczonego owcami i (pardon) baranami, ale przede wszystkim przecież Maryją i Józefem, powinny widnieć trzy wymowne litery: C.D.N.

Dziesiąty strzał - Mt 10,7-8

<<Idźcie i głoście: "Bliskie już jest królestwo niebieskie". Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!>>

sobota, 06 grudzień 2014 11:43

Mały Jarek bardzo lubił pewien wierszyk-modlitwę: "Aniele Boży, stróżu mój. Ty zawsze przy mnie stój...". Chrześcijastwo jest spójne... i piękne. Od popularnej dziecięcej modlitwy do Mojżesza u stóp Boga na Synaju jest jedynie krok.

Dziewiąty strzał - Wj 23,20-21a

<<Oto Ja posyłam anioła przed Tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które Ci wyznaczyłem. Szanuj go i słuchaj jego głosu.>> 

czwartek, 23 październik 2014 11:07

Jest to strzał związany z filmem "Kto nigdy nie żył". Nastąpił dobrych kilka lat temu i świetnie mi się kojarzy. To Słowo utkwiło mi w sercu, gdy jako młody student lub jeszcze licealista, poszukiwałem swojej chrześcijańskiej tożsamości i dojrzewałem do poważnych decyzji.

Ósmy strzał - Hi 4, 3-5.7

<<Tyś przecież wielu pouczał, wzmacniałeś omdlałe ręce, twe słowa krzepiły słabych, wspierałeś kolana zachwiane. Gdy teraz przyszło na ciebie, tyś słaby, strwożony, gdy ciebie dotknęło. Przypomnij, czy zginął kto prawy? Gdzie sprawiedliwych zgładzono?>>

piątek, 11 lipiec 2014 16:10

Ten blog nie miałby prawa istnieć, gdyby nie znalazł się na nim wpis dotyczący pewnego fragmentu z Listu do Rzymian. Wojownicy! Chyba doskonale wiecie o jakie Słowo mi chodzi.

Siódmy strzał - Rz 12,2

<<Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe.>>

poniedziałek, 12 maj 2014 13:18

Sądzę, iż jest to jeden z tych fragmentów Biblii, które w szczególny sposób skierowane są do Przymierza Wojowników i w ogóle do wszystkich, którzy chcą działać na chwałe Bożą. Widzę te Słowa jako świetną, krótką modlitwę, taki akt strzelisty, gdy uderza nas jakaś niesprawiedliwość. A uderza bardzo często, chyba coraz częściej.

Szósty strzał - Ps 119,126

<<Już czas jest działać, Panie, bo pogwałcili Twoje prawo.>>

poniedziałek, 28 kwiecień 2014 13:37

Słowo święty dla chrześcijanina nie powinno oznaczać nadzwyczajny, lepszy, niezwykły. Być może dla wielu jest to kontrowersyjna teza. Przywiódł mi ją na myśl adres pewnego listu - Listu Świętego Pawła Apostoła do Filipian. Bo myślę, że w tym niepozornym fragmencie Bóg ukrył prawdziwy sens chrześcijaństwa.

Piąty strzał - Flp 1, 1-2

<<Paweł i Tymoteusz, słudzy Chrystusa Jezusa, do wszystkich świętych w Chrystusie Jezusie, którzy są w Filippi, wraz z biskupami i diakonami. Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana, Jezusa Chrystusa!>>

piątek, 18 kwiecień 2014 23:27

Święta wielkanocne nie były zawsze w naszym kraju takie same. Kiedy piszę te słowa, mamy przed sobą bezwzględnie najważniejszy moment w roku liturgicznym i najważniejszą katolicką Uroczystość. Zmartwychwstaje Jezus i możemy w wolności ten czas przeżywać. Ale warto pamiętać, że nie było tak zawsze.

Czwarty strzał - Iz 50, 5-7

<<Pan Bóg otworzył mi ucho, a ja się nie oparłem ani się nie cofnąłem. Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę. Nie zasłoniłem mej twarzy przed zniewagami i opluciem. Pan Bóg mnie wspomaga, dlatego jestem nieczuły na obelgi, dlatego uczyniłem twarz moją jak głaz i wiem, że wstydu nie doznam.>>

poniedziałek, 07 kwiecień 2014 12:24

W krańcowych sytuacjach naszego życia Słowo Boże przychodzi z odsieczą. Są takie fragmenty, które potrafią ukoić, dodać otuchy i zagrzać do walki, zachwycając dodatkowo osobliwie piękną, poetycką formą. W taki właśnie sposób Bóg zdobył mnie jako wojownika, gdy klęczącemu przed Nim, doprowadzonemu do ostateczności, otworzył Biblię na pewnej mniej znanej Księdze.

Trzeci strzał - Nah 2,1

<<Oto na górach kroki dobrego zwiastuna, co ogłasza pokój. Święć, Judo, swe uroczystości, wypełniaj swe śluby, bo nie przejdzie już więcej po tobie nikczemnik, całkowicie został zgładzony.>>

poniedziałek, 10 marzec 2014 19:54

Kiedy  w ważnych momentach życia dostajemy kartki z życzeniami, dobre rady czy pewną szeroko pojętą pomoc, Bóg nie chce stać z założonymi rękami i też ma dla nas na takie okazje swoje perełki. Ich źródłem jest oczywiście Biblia. W dwóch najbardziej kluczowych do tej pory wydarzeniach mojego życia małżeńskiego, dostałem od Niego dokładnie to samo Słowo. Żywe i konkretne...

Drugi strzał - 2P 1,10-11

<<Dlatego bardziej jeszcze, bracia, starajcie się umocnić wasze powołanie i wybór! To bowiem czyniąc nie upadniecie nigdy. W ten sposób szeroko będzie wam otworzone wejście do wiecznego królestwa Pana naszego i Zbawcy, Jezusa Chrystusa.>>

To Słowo strzeliło mnie po raz pierwszy w dniu ślubu. Znalazłem je w Jutrzni - porannej modlitwie Liturgią Godzin. Chcąc się jeszcze lepiej przygotować do przyjęcia sakramentu małżeństwa, do ostatniej chwili chciałem pozostać w kontakcie ze Słowem Bożym i dostałem ten strzał. I w pierwszej kolejności nie chodzi tu o samą jego treść, ale o to niesamowite poczucie, że Bóg ze mną wtedy w szczególny sposób był. Biblia jest źródłem świadomości, że Bóg przeżywa wraz z nami te najważniejsze momenty w życiu i też je świętuje. Wśród różnych życzeń i rad, które padały w kolejce przed Kościołem, była ta szczególna, którą dostałem przed wszystkimi innymi, z rana. Cały tamten dzień był niesamowity, a ten fragment okazał się ostatecznym przypieczętowaniem wyboru, którego wraz z żoną dokonaliśmy. Tego, że droga jest słuszna.

środa, 19 luty 2014 00:00

Biblia jest "książką" o nas. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Chcesz poczytać o swoim życiu? Zajrzyj do Pisma Świętego, bo tam jesteś Ty. Ale uwaga! Jesteś tam taki, jakim widzi Cię Bóg. Ten obraz różni się często od Twojego spojrzenia, ale pamiętaj, że nikt nie zna Cię tak, jak On. Nawet Ty sam. Może zatem trzeba wrócić do swojej krainy? Do Bożego obrazu siebie?

Pierwszy strzał - Ps 137,4

<<Jakże możemy śpiewać pieśń Pańską w obcej krainie?>>

Psalm 137 jest lamentem ludu znajdującego się w niewoli babilońskiej. Ten lament wygnanego narodu rodzi się ze świadomości, że nie znajdują się oni w miejscu, do którego przeznaczył ich Bóg. Cały psalm jest przepiękny, ale wystarczyło mi pewnego dnia tylko to jedno zdanie powyżej, by uświadomić sobie swoje życiowe położenie. Wystarczyło to jedno zdanie - krótkie i konkretne pytanie w konkretnej, trudnej dla mnie sytuacji, by Bóg powiedział mi: nie jesteś w miejscu, w którym ja Ciebie chcę.

Newsletter
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach i eventach organizowanych przez PW w Twoim mieście: 
Wyślij sms na numer 4301 (koszt jak za jednego smsa) o treści:
PWWARSZAWA  
PWKRAKOW

Usługa jest całkowicie darmowa!
Niebawem uruchomimy kolejne miasta!

Wesprzyj nasze działania

Mamy pomysły na wiele akcji, rekolekcji, warsztatów i wydarzeń skierowanych 
do mężczyzn którzy:

* pragną żyć pełnią swej męskości
* nie boją się wyzwań
* stawiają sobie wysokie cele


POMÓŻ nam je zrealizować i wesprzyj nas

Szybki przelew online:

PayPal:Napisz do nas:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.